Julia Roberts urodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1967 roku. Jej starszy brat, Eric, również jest odnoszącym sukcesy aktorem. Podobnie jak jego córka, Emma Roberts, znana m.in. z filmu „Randki od święta”. Gwiazda „Notting Hill” debiutowała z końcem lat 80. Pojawiła się wówczas w kilku produkcjach telewizyjnych. Swoją pierwszą większą rolę zagrała w komedii romantycznej „Mystic Pizza” w 1988 roku. Rok później wystąpiła w „Stalowych magnoliach”, które przyniosły jej pierwszą nominację do Oscara.

Rozwój kariery Roberts

Prawdziwy przełom w karierze Roberts nastąpił dopiero rok później, gdy pojawiła się w hicie „Pretty Woman”. Jej szeroki uśmiech i burza rudych loków stały się symbolem piękna w latach 90. i na zawsze zapisały się w historii kina rozrywkowego. Jako ikona komedii romantycznych, Julia Roberts zagrała m.in. w produkcjach „Mój chłopak się żeni”, „Uciekająca panna młoda” i „Notting Hill”, ale jej filmografię wypełniają także poważne i dramatyczne obrazy. Dziś, kiedy od premiery „Pretty Woman” minęło już ponad 30 lat, aktorka ma na koncie Oscara, trzy Złote Globy i kilka innych prestiżowych nagród. I nadal utrzymuje się na szczycie! Jakie role zapewniły jej status jednej z największych gwiazd Hollywood? Przedstawiamy 10 najlepszych filmów z Julią Roberts.

1. „Stalowe magnolie” (1989)

„Stalowe magnolie” to opowieść o sześciu przyjaciółkach z małego miasteczka, które regularnie spotykają się w salonie piękności. Jedną z nich jest planująca ślub Shelby Eatenton Latcherie grana przez Julię Roberts. W role pozostałych bohaterek wcielają się: Sally Field, Shirley MacLaine, Dolly Parton, Daryl Hannah i Olympia Dukakis.

Roberts za kreację Shelby otrzymała nominację do Oscara oraz Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

2. „Pretty Woman” (1990)

Kultowy film, którego nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. Dla formalności napiszemy więc tylko, że główną bohaterką „Pretty Woman” jest prostytutka, która pewnego dnia wpada na przystojnego prawnika z Wall Street (Richard Gere). Mężczyzna proponuje jej dużą sumę pieniędzy za spędzenie z nim jednego tygodnia. Wkrótce to, co miało być jedynie korzystną transakcją, przeradza się w prawdziwe uczucie.

Reżyserem filmu jest Garry Marshall. Julia Roberts za rolę Vivian Ward otrzymała Złoty Glob i nominację do Oscara.

3. „Sypiając z wrogiem” (1991)

Roberts wciela się w rolę Laury, żony biznesmena, który tylko z pozoru jest dobrym i kochającym towarzyszem życia. W domu traktuje ją jak swoją własność i znęca się nad nią psychicznie. Kobieta jest tak zdeterminowana, by go zostawić, że decyduje się upozorować własną śmierć. Przenosi się do cichego miasteczka, gdzie w końcu może zaznać spokoju. Jednak nie na długo, ponieważ mąż orientuje się, że został oszukany. W filmie Josepha Rubena aktorce partnerowali Patrick Bergin i Kevin Anderson.

4. „Raport Pelikana” (1993)

W „Raporcie Pelikana” Julia Roberts miała jedną z pierwszych okazji, by pokazać się z zupełnie innej strony. Wcieliła się w rolę studentki prawa, która pisząc tytułowy raport, odrywa tajemnicę stojącą za morderstwami na najwyższych szczeblach władzy. W efekcie zaczynają ginąć kolejni ludzie. Przerażona faktem, że i ją spotka podobny los, kontaktuje się ze znanym dziennikarzem śledczym. Razem starają się ujawnić prawdę, jednocześnie nie tracąc życia. Film Alana J. Pakuli jest ekranizacją powieści Johna Grishama.

5. „Notting Hill” (1999)

Kolejny klasyk kina romantycznego z udziałem Julii Roberts. Tym razem aktorka wciela się w rolę gwiazdy kina, której ścieżki krzyżują ze zwyczajnym sprzedawcą książek z Londynu. Szybko okazuje się, że ona także jest tylko „zwykłą dziewczyną, która stoi przed chłopakiem, prosząc go, by ją kochał”. I trudno się jej dziwić, gdyż rzeczonym chłopakiem jest postać grana przez Hugh Granta.

Komedia romantyczna Rogera Michella zdobyła nagrodę BAFTA oraz kilka nominacji do Złotych Globów. Pobiła także rekord, osiągając w 1999 roku tytuł najbardziej kasowego brytyjskiego filmu wszechczasów.

6. „Erin Brockovich” (2000)

Film Stevena Soderbergha, który przyniósł Julii Roberts Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Aktorka wciela się w tytułową bohaterkę, która samotnie wychowuje trójkę dzieci. Nie ma pracy, wykształcenia ani doświadczenia, jednak harde usposobienie i cięty język pomagają jej zdobyć zatrudnienie w kancelarii adwokackiej. Podczas wykonywania swoich obowiązków Erin odkrywa, że wielki koncern zatruwa środowisko, a przy okazji ludzi. Postanawia namówić poszkodowanych na pozew zbiorowy i skierować sprawę do sądu. Obok Roberts w filmie występują Albert Finney, Aaron Eckhart i Cherry Jones.

7. „Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra” (2001)

Po sukcesie „Erin Brockovich” Soderbergh postanowił zatrudnić gwiazdę także w swoim kolejnym filmie. „Ocean’s Eleven” to remake produkcji z 1960 roku i jeden z najlepszych heist movies w historii kina. Julia Roberts wciela się w nim w rolę byłej żony głównego bohatera, którego celem jest obrabowanie trzech kasyn należących do jej nowego adoratora oraz… ponowna kradzież jej serca.

W produkcji z 2001 roku i jej sequelach wystąpiła plejada hollywoodzkich gwiazd. W tytułowej „jedenastce” znaleźli się między innymi: George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Bernie Mac, Casey Affleck i Scott Caan.

8. „Bliżej” (2004)

Film Mike’a Nicholsa oparty na sztuce teatralnej o tym samym tytule ukazuje dwóch mężczyzn i dwie kobiety, których losy nieustannie przeplatają się ze sobą w życiowym tańcu pełnym pożądania, zdrad, cierpienia i tego, co nazywają miłością. Jedną z bohaterek tego gorzkiego dramatu jest fotografka Anna. Grając ją, Julia Roberts stworzyła jedną z najciekawszych ról w swojej karierze. W pozostałych bohaterów wcielili się Jude Law, Clive Owen i Natalie Portman. „Closer” wyróżniono dwoma Złotymi Globami i dwoma nominacjami do Oscara.

9. „Jedz, módl się i kochaj” (2010)

Przepiękny, motywujący i afirmujący życie film Ryana Murphy’ego na podstawie książki Elizabeth Gilbert. Julia Roberts gra w nim nieszczęśliwą kobietę, która pewnego dnia postanawia rzucić wszystko i wyjechać… do słonecznej Italii. Następnie kieruje swoje kroki do Indii i Indonezji. W każdym z tych miejsc uczy się na nowo smakować życie i lepiej poznaje samą siebie. Aktorce na ekranie partnerują m.in. James Franco, Javier Bardem, Richard Jenkins i Viola Davis.

10. „Sierpień w hrabstwie Osage” (2013)

Ten, kto powiedział, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na obrazku, z pewnością widział „Sierpień w hrabstwie Osage”. Adaptacja nagrodzonego Pulitzerem dramatu Tracy’ego Lettsa przedstawia spotkanie chorej na raka matki, jej trzech córek i ich rodzin po tym, jak pan domu znika bez śladu. Julia Roberts wciela się w najstarszą z latorośli, maniaczkę kontroli, która rozstała się z mężem, ale nie powiedziała o tym rodzinie. W pozostałych rolach występują Meryl Streep, Juliette Lewis i Julianne Nicholson, a także Ewan McGregor i Benedict Cumberbatch.

Wśród najpopularniejszych i najlepiej ocenianych filmów z Julią Roberts znajdziemy także „Powrót Bena”, „Cudownego chłopaka”, „Mamuśkę”, „Uśmiech Mony Lisy”, „Hook” czy „Mexican”. W ostatnich latach, poza filmami z jej udziałem, można oglądać także wysokiej jakości seriale. Aktorka wystąpiła m.in. w „Homecoming” produkcji Prime Video, a już niebawem zobaczymy ją w „Gaslit” telewizji Starz.

Archiwum: kwiecień 2024