Krzysztof Kieślowski powiedział kiedyś, że nie ma nic gorszego niż kręcenie scen z dziećmi i ze zwierzętami. Tym niemniej filmowcy nie raz sięgają po zwierzęce motywy. Ciekawy jest fakt, że czynią to, opierając się często na zgoła odmiennych motywacjach. Omawiane tu stworzenia mogą widza rozczulić, ale mogą także wywoływać strach. Poznaj ciekawe i godne uwagi filmy o zwierzętach. Oto nasze propozycje. Znajdziesz tu zarówno kino lżejsze jak i to, które przyprawi cię o szybsze bicie serca. Podkreślamy, omawiamy tu produkcje kinowe, nie seriale.

„Babe – świnka z klasą” (1995)

Czy mała słodka świnka może zostać psem pasterskim? Takie pytanie postawili sobie twórcy owego filmu łączącego animację i żywą akcję. Dość niespodziewany punkt wyjściowy przyniósł prawdziwy hit. Film kochany tak przez młodszych jak i przez starszych widzów. Pełen interesujących bohaterów, wśród których odnaleźć można najrozmaitsze zwierzaki z gospodarstwa prowadzonego przez farmera Hoggetta (nominowany do Oscara za swoją rolę James Cromwell).

Co ciekawe, producentem oraz scenarzystą tego obrazu był George Miller. Tak, ten sam, który znany jest ze stworzenia „Mad Maxa”. Kto by się spodziewał, że jeden człowiek może być twórcą zarówno brutalnego postapokaliptycznego kina akcji jak i ciepłej radosnej komedii familijnej. A jednak Millerowi udało się stworzyć zarówno znakomite filmy science-fiction jak i doskonałe filmy o zwierzętach. Innym jego dokonaniem jest „Happy Feet: Tupot małych stóp” z pingwinami w roli głównej.

„Beethoven” (1992)

Filmy o zwierzętach to niejednokrotnie zabawne kino familijne. Nie inaczej jest w przypadku kolejnego tytułu, jaki prezentujemy na naszej liście. „Beethoven” to opowieść o uroczym i przyjacielskim bernardynie, którego przygarnia pewna rodzina. Czyni to wbrew początkowemu sprzeciwowi ojca (w tej roli Charles Grodin znany choćby z filmu „Zdążyć przed północą”).

Ciepły, zabawny i lekki film dla całej rodziny. Fakt faktem, że fabuła miejscami jest dość naiwna, a niektóre sceny wręcz przesłodzone. Ale co z tego? Trudno nie odmówić uroku tej produkcji, która bawiła wielu dziś dorosłych widzów w czasach ich dzieciństwa. Jeżeli szukasz lekkiej rozrywki, warto powrócić do tego tytułu.

„Cujo” (1983)

Pora na zupełną zmianę klimatu. Jak zaznaczaliśmy na początku, filmy o zwierzętach mogą też przynosić straszne historie. I tak właśnie jest w przypadku „Cujo”, które stanowi adaptację prozy Stephena Kinga. Tu również widz poznaje pewnego bernardyna, jednak ten ma zgoła odmienne usposobienie niż wesoły Beethoven…

Tytułowy Cujo po ugryzieniu przez nietoperza zmienia się w agresywną bestię. Zaczyna polować na ludzi i zmusza ich do walki o przetrwanie. Film, który przeraża poprzez przyziemność i realność głównego „potwora”. Jeżeli po seansie nie chcesz patrzeć ze strachem na swojego psiego pupila, lepiej nie oglądaj.

Filmy o zwierzętach – „Arachnofobia” (1990)

Kolejny tytuł w klimacie horroru. Tym razem potworami są tu pająki, a konkretnie ich nietypowa odmiana, która zostaje przewieziona do pewnego małego amerykańskiego miasteczka z Ameryki Południowej. Insekty panoszą się po mieście i powodują serię niespodziewanych śmierci. Walki z inwazją pająków podejmuje się pewien ojciec rodziny (Jeff Daniels), który zrobi wszystko, by uratować swoich bliskich. Nieźle zrealizowany i wciągający horror.

Filmy o zwierzętach – „Przetrwanie” (2011)

Filmy o zwierzętach walczących z człowiekiem – po raz kolejny na naszej liście. Tym razem przedstawiamy całkiem udany horror, w którym główną rolę zagrał Liam Neeson. Wcielił się tu w mężczyznę, który wraz z kilkoma innymi cudem przeżywa katastrofę pewnego samolotu na Alasce. Wokół śnieg, mróz i brak cywilizacji. A co gorsza, w okolicy grasujące stado wilków. Czy bohaterom uda się ujść z życiem?

Pełen napięcia thriller, w którym klimat budują piękne choć zarazem przerażające plenery. Tu podobnie jak w omawianym wcześniej „Cujo” przerażenie u widzów jest nierozerwalnie związane z faktem, że prezentowani tu antagoniści to nic innego jak zwykłe stworzenia. Tym samym jawią się jako bliskie, namacalne i jeszcze straszniejsze niż wyimaginowane potwory. Co ciekawe, pierwotnie w postać głównego bohatera miał się wcielić Bradley Cooper. Ostatecznie jednak zastąpił go Liam Neeson.

„Uwolnić orkę” (1993)

Filmy o zwierzętach jako filmy familijne powracają do naszego zestawienia. Tym razem prezentujemy tytuł, który jest jednym z największych klasyków gatunku. Pewien chłopiec dopuszcza się aktu wandalizmu na terenie oceanarium. By naprawić szkody, musi pracować w tym miejscu przez jakiś czas. Dzięki temu ma okazję, by poznać i zaprzyjaźnić się z orką imieniem Willy. Chłopiec uczy swojego przyjaciela licznych sztuczek, co wcześniej nie udało się żadnemu trenerowi. Niestety właściciel oceanarium ma wrogie zamiary wobec Willy’ego. Jego nowy przyjaciel zrobi wszystko, by uratować orkę.

Lekkie, przyjemne i ciepłe kino. Opowieść o nietypowej przyjaźni i lojalności. Jest to tytuł, w którym bez trudu wyczujesz specyficzny klimat kina lat dziewięćdziesiątych. Czasem nieco naiwnego, nie zawsze pozostającego za pan brat z logiką, ale za to wciągającego i pozytywnego. Co ciekawe, piosenkę do tego filmu nagrał sam Michael Jackson.

„Keanu” (2016)

Ostatnia propozycja na naszej liście filmów o zwierzętach to szalona komedia, w której główne role zagrali dwaj znakomici amerykańscy komicy – Keegan-Michael Kay i Jordan Peele. Tytułowy bohater tej produkcji to… kot. Gdy zostaje skradziony, grupa przyjaciół robi wszystko, aby go odzyskać. W tym celu bohaterowie muszą przeniknąć do pewnego gangu narkotykowego. Jak nietrudno zgadnąć, wyniknie z tego wiele problemów…

Film zwariowany, nietypowy i z pewnością zapadający w pamięć. Jeżeli szukasz filmu o zwierzętach, który nie przypomina żadnego innego, to z pewnością dobry wybór. Kay i Peele to komicy, których poczucie humoru nierzadko rzuca na kolana za sprawą pomysłowości.

Filmy o zwierzętach – podsumowanie

Jak widzisz, tytuły prezentowane na naszej liście to często zupełnie odmienne stylistyki. Od lekkiego kina po to znacznie cięższe i straszniejsze. Od dramatów po komedie. Filmy o zwierzętach to szerokie spektrum oryginalnych pomysłów. Sięgnij po propozycje z naszej listy, a przeżyjesz niesamowite filmowe przygody. Jeśli zdecydujesz się wybrać jedną z naszych propozycji, nie pożałujesz.

Archiwum: luty 2024