Czym właściwie jest sekta? To zamknięta grupa ludzi, których połączyła wspólna ideologia lub religia. W takiej grupie zawsze jest jeden lider, który wzbudza ogromny szacunek u reszty i traktowany jest jak guru. Ma on ogromną władzę psychiczną nad towarzyszami – o tym najczęściej mówią filmy o sektach. 

Tematyka sekt spowita jest tajemnicą i mrokiem, nic więc dziwnego, że przyciąga filmowców i widzów jak magnes. Oto zestawienie filmów dokumentalnych o sektach, które wciągają już od pierwszych minut. Sprawdź, które horrory o sektach i produkcje innych gatunków warto obejrzeć.

Najbardziej znane filmy o sektach

Istnieją takie filmy o sektach, które są już kultowe. Poznaj je bliżej.

„Dziecko Rosemary”

Dziecko Rosemary plakat

Filmy o sektach religijnych to interesujące produkcje, które mogą w ciekawy sposób przybliżyć tę nieco mroczną stronę otaczającego świata. Pierwsza pozycja w zestawieniu, jeśli chodzi o filmy o sektach, to „Dziecko Rosemary”. Kultowy film Romana Polańskiego to wielowymiarowa i nieoczywista opowieść. 

Akcja rozgrywa się w 1965 roku w Nowym Jorku. Małżeństwo – aktor Guy i jego żona, Rosemary – chce wynająć mieszkanie w starej kamienicy. Chwile po tym, jak para się wprowadza, młoda sąsiadka popełnia samobójstwo. Jednocześnie mężczyzna wraz z żoną poznaje małżeństwo staruszków – Minnie i Romana. W wyniku nieoczekiwanych splotów okoliczności Guy dostaje rolę, o którą się starał. Aby to uczcić, przygotowuje dla żony romantyczną kolację, na której serwuje stworzony przez Minnie deser.

Nagle Rosemary zaczyna odczuwać silne zawroty głowy i ma halucynacje. Po kilku tygodniach dowiaduje się, że jest w ciąży. To tylko ułamek tej skomplikowanej historii. Film jest bardzo zawiły i pokazuje, jak funkcjonują mechanizmy w sektach. Udowadnia też, że nie wiadomo, komu można zaufać – nawet miła para staruszków może okazać się podejrzana.

Nietypowe i nieoczywiste filmy o sektach

Nie brak filmów o sektach, które przerażają samym klimatem. Zobacz polecane tytuły.

„Dzieci kukurydzy”

Dzieci kukurydzy plakat

Ten film o sekcie jest dosyć nietypowy, gdyż w skład grupy wchodzą praktycznie same dzieci. Historia rozpoczyna się w amerykańskim miasteczku Gatlin. Dzieci za sprawą Isaaca, przywódcy, dopuszczają się strasznej zbrodni. Mordują wszystkich dorosłych mieszkańców miasteczka, jak i osoby, które były jedynie przejazdem w okolicy. 

Filmy o sektach budzą strach i grozę u odbiorców. Ta produkcja zdecydowanie tak właśnie działa.


„Kult”

Kult plakat

Jeśli lubisz nieoczywiste filmy o sektach, które cały czas trzymają widza w napięciu, to propozycja w sam raz dla ciebie. Atmosfera, którą udało się stworzyć reżyserowi, jest jednocześnie fascynująca i straszna. Film opowiada o sierżancie, który bada sprawę zaginięcia dziewczynki na wyspie całkowicie odizolowanej od świata. Odkrywa tam grupę, która dopuszcza się strasznych rzeczy. Jest świadkiem różnych rytuałów związanych z kultem płodności i seksualnością. 

Ten film jest wart uwagi i świetnie pokazuje, jak funkcjonują sekty. Jeśli masz ochotę na silne emocje, ta produkcja ci je zapewni.

„Oczy szeroko zamknięte”

Oczy szeroko zamknięte plakat

Tej pozycji nie da się pominąć, jeśli chodzi o filmy o sektach. Kolejna niejednoznaczna produkcja, którą można interpretować na wiele sposobów. Głównymi bohaterami filmu jest udane, młode małżeństwo – Alicja i William.

W Nowym Jorku są oni uznawani za zamożnych i wpływowych. Jednak pewien wieczór wszystko zmienia. Alicja opowiada mężowi o swojej fantazji, w której zdradza go z innym mężczyzną. To rozpoczyna serię dziwnych wydarzeń.


Filmy o sektach trzymające w napięciu 

Lubisz silne emocje? Sprawdź te filmy o sektach!

„Martha Marcy May Marlene”

Martha Marcy May Marlene plakat

To ciekawa historia kobiety, która ucieka z sekty i próbuje wrócić do normalnego życia. Nie ma gdzie mieszkać, więc zatrzymuje się u swojej starszej siostry i jej męża. Choć próbuje żyć normalnie i dopasować się do rodziny, nie jest to takie proste. Przyłączenie się do sekty wyrządziło jej wiele krzywdy, nie potrafi uporządkować swoich myśli. To wszystko sprawia, że ciężko jest jej się zbliżyć do ludzi, którzy chcą dla niej dobrze. Dziewczyna zaczyna uciekać od bliskich i popada w paranoję. Czy poradzi sobie w nowej rzeczywistości? Jak potoczy się jej życie?

„Martha Marcy May Marlene” to film trzymający widza w napięciu. Jeśli masz ochotę na dobre kino i interesują cię filmy o sektach, ta produkcja będzie dla ciebie idealna.

„Dźwięk mego głosu”

Dźwięk mego głosu plakat

Kolejna propozycja, której nie mogło zabraknąć w zestawieniu filmów o sektach, to „Dźwięk mego głosu”. To historia dwóch dziennikarzy, Petera i Lorna. Mimo że obaj są jeszcze młodzi, to już odczuwają znużenie i wypalenie. Poszukują czegoś nowego, co dostarczy im emocji i wrażeń. W końcu trafiają na sprawę tajemniczej sekty i właśnie to dziennikarskie śledztwo wciąga ich bez reszty. Ich celem staje się zdemaskowanie Maggie, przywódczyni sekty.

To świetny film o sektach, który pozwala widzowi przejść przez różne etapy dołączenia do grupy i wtajemniczania w dziwne obrzędy i wierzenia. Stanowi rzetelny obraz tego, jak sekty potrafią wyprać mózg i zupełnie zmienić myślenie człowieka.

„Osada”

osada plakat

Ostatnia produkcja na liście filmów o sektach to „Osada”. Niezwykle intrygujący i tajemniczy film, który od początku trzyma w napięciu. Jego bohaterowie z pewnością szybko wciągną cię do swojego świata. Świetnie pokazuje, jak niebezpieczne mogą być zamknięte społeczności, które kontrolowane są przez tak zwanego guru.

Filmy o sektach to ciekawe produkcje, które intrygują już od pierwszej sceny. Niezależnie od tego, czy wybierzesz filmy o sektach na faktach, czy na podstawie wymyślonej historii, będzie to ciekawe kino. Emocjonujące i trzymające w napięciu produkcje odkrywają mroczne tajemnice sekt. To świat fascynujący dla zwykłego widza – pokazuje trudne historie ludzi, którzy tworzą grupy na podstawie wspólnej ideologii lub religii. Takie produkcje udowadniają, do czego może doprowadzić brak świadomości, refleksji i ślepa wiara w to, co mówi i obiecuje drugi człowiek. Jesteś gotowy, aby podglądać ten tajemniczy świat, siedząc wygodnie na kanapie? W takim razie wybierz jeden z filmów o sektach z listy i przygotuj się na prawdziwe emocje.

Archiwum: marzec 2024