Kino science fiction wielu widzom kojarzy się wyłącznie z efektami specjalnymi i bitwami w kosmosie. Gatunek ten ma jednak wiele twarzy. Jedną z najbardziej intrygujących jest twarz androida, czyli robota stworzonego na ludzkie podobieństwo.

Filmowcy najczęściej decydują się opowiadać o sztucznych ludziach po to, by snuć rozważania na temat istoty człowieczeństwa i prawa naszego gatunku do tworzenia czujących i myślących istot dla własnego użytku. Wielu twórców zastanawia się także nad tym, jakie konsekwencje mogą przynieść ludzkości tego typu zabawy w boga. Zazwyczaj dochodzą do podobnych wniosków – zabawy te skończą się buntem maszyn. Poniżej znajdziesz 10 najlepszych filmów o robotach, które podejmują ten temat od rozmaitych stron.

Najlepsze filmy o robotach – ranking kultowych produkcji o cyborgach, androidach i innych maszynach [TOP 10]

Filmy o robotach bywają widowiskowe i pozbawione treści, jednak w tym zestawieniu nie będziemy skupiać się na płytkich walkach wielkich robotów. Prezentujemy tu dzieła wybitnych twórców, którzy próbowali dostarczyć widzom czegoś więcej niż tylko szaloną rozrywkę. Jak im się to udało? Sprawdźcie sami. Oto 10 najlepszych filmów o robotach, cyborgach i innych efektach nowoczesnych technologii.

„Łowca androidów” (1982)

Synonim filmu kultowego i jeden z najsłynniejszych obrazów o robotach w historii kina. Dzieło Ridleya Scotta zostało oparte na powieści Philipa K. Dicka „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”. Opowiada o Ricku Deckardzie (Harrison Ford), tytułowym łowcy androidów, który ściga zbuntowanych replikantów stworzonych przez ludzi do rozmaitych zadań. W trakcie swojej misji Deckard odkrywa, że nic nie jest takie, jak mu się wydawało. Co zabawne, akcja „Blade Runnera” została osadzona w… 2019 roku.

Harrisonowi Fordowi na ekranie towarzyszyli m.in. Sean Young i Rutger Hauer. Legendarną ścieżkę dźwiękową do filmu stworzył Vangelis.

„Blade Runner 2049” (2017)

Nakręcony po 35 latach sequel „Blade Runnera” zasługuje na kolejne miejsce w rankingu. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to dzieło głębsze, mądrzejsze i bardziej widowiskowe od oryginału. Po 30 latach od wydarzeń ukazanych w „Łowcy androidów” policjant-replikant o nazwie K (Ryan Gosling) odkrywa spisek, który może zburzyć cały znany mu świat. Próbuje też dotrzeć do prawdy o swoim pochodzeniu.

W fenomenalnym filmie Denisa Villeneuve’a zagrali wspomniany już Gosling, a także Ana de Armas, Jared Leto, Robin Wright, Mackenzie Davis, Dave Bautista oraz Harrison Ford.

„Matrix” (1999)

Kolejna kultowa pozycja na naszej liście. Projekt sióstr Wachowskich doczekał się łącznie czterech części, jednak tylko ta z 1999 roku zyskała status arcydzieła, które zrewolucjonizowało kino science fiction.

Głównym bohaterem filmu jest niejaki Thomas Anderson, który zostaje przebudzony z Matrixa przez mężczyznę o pseudonimie Morfeusz. Anderson dowiaduje się, że ludzkość została sprowadzona przez maszyny do roli źródła energii, on sam jest zaś wybrańcem, który ma przebudzić swój gatunek ze snu. W ten sposób rodzi się Neo, czyli najsłynniejszy fantastycznonaukowy Chrystus w dziejach kina.

W rolę Neo wcielił się Keanu Reeves. W obsadzie znaleźli się też Carrie-Ann Moss, Laurence Fishburne i Hugo Weaving.

„A.I. Sztuczna Inteligencja” (2001)

Film Stevena Spielberga to jedno z najbardziej wzruszających dzieł na naszej liście. Opowiada o humanoidalnym robocie, którego ludzka rodzina wychowuje jak własne dziecko. Do czasu. Kiedy na świecie pojawia się prawdziwy potomek, właściciele porzucają małego androida w lesie. David rozpoczyna emocjonalną podróż po pozbawionym uczuć świecie, pragnąc tylko jednego – miłości.

Główną rolę w filmie zagrał Haley Joel Osment. W pozostałych rolach wystąpili Jude Law, Brendan Gleeson, William Hurt i Frances O’Connor.

„WALL-E” (2008)

Kolejny chwytający za serce film o robotach to „Wall-E”. Animacja Pixara przedstawia historię małego, samotnego robota. WALL-E zajmuje się sprzątaniem Ziemi, na której nie ma już ludzi. Pewnego dniana globie pojawia się piękna nowoczesna maszyna o nazwie EVE. Między robotami rodzi się przepiękne uczucie.

Głównym bohaterom głosów użyczyli Ben Burtt (WALL-E) i Elissa Knight (EVE).

„Ex Machina” (2015)

Ava to zjawiskowa kobieta-robot, stworzona przez genialnego naukowca w ramach eksperymentu. Bierze w nim udział także informatyk o imieniu Caleb, którego reakcje na myślącego i czującego androida bada jej stwórca.

Filozoficzne science fiction Alexa Garlanda budzi podobne refleksje co opisane wyżej „Blade Runnery” i „A.I. Sztuczna Inteligencja”. Zmusza widzów do rozważań nad istotą człowieczeństwa i etyczną stroną tworzenia humanoidalnych robotów obdarzonych ludzkimi cechami.

W filmie występują Alicia Vikander, Domhnall Gleeson i Oscar Isaac.

„Terminator” (1984)

Arnold Schwarzenegger w jednej ze swoich najsłynniejszych ról. Wciela się w tytułowego Terminatora, czyli robota-zabójcę, który zostaje wysłany z przyszłości do 1984 roku z ważną misją. Ma zabić matkę rewolucjonisty, który jeszcze się nie narodził.

„Terminator” doczekał się wielu kontynuacji. Wielu fanów serii uważa, że jeszcze lepszy od oryginału jest „Terminator 2: Dzień sądu”, w którym T-800 musi stawić czoła nowszemu modelowi o nazwie T-1000.

„Iron Man” (2008)

Jedna z najsłynniejszych produkcji Kinowego Uniwersum Marvela na liście filmów o robotach? Czemu nie! Choć na Iron Mana rzadko patrzy się w tych kategoriach, można uznać go za jednego z najsłynniejszych cyborgów we współczesnej popkulturze.

Po tym, jak ten geniusz, milioner, playboy i filantrop wpada w zasadzkę w Afganistanie, zostaje ciężko ranny. Od śmierci ratuje go napędzany przez reaktor łukowy elektromagnes, który współwięzień wszczepia mu w klatkę piersiową. Mężczyźni tworzą też prowizoryczny kostium ze stali, który staje się prototypem późniejszego, supernowoczesnego stroju Iron Mana.

Robert Downey Jr. wcielał się w postać Tony’ego Starka przez 11 lat. Był to jeden z trzech czołowych superbohaterów MCU.

„RoboCop” (1987)

Film o cyborgu o czystym sercu, który zajmuje się sprzątaniem miasta. Od bohatera filmu Pixara różni się jednak tym, że usuwa nie śmieci, lecz rozmaitych bandytów. Jest przy tym jedną z najbardziej ludzkich postaci w pozbawionym człowieczeństwa świecie ludzi.

Film Paula Verhoevena to przykład kolejnego filozoficznego podejścia do tematyki science fiction. W rolę policjanta-robota wcielił się Peter Weller. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Nancy Allen i Dan O’Herlihy. Produkcja doczekała się kilku kontynuacji i rebootów. W najgłośniejszym (choć niezbyt udanym) wystąpili Joel Kinnaman, Michael Keaton, Gary Oldman i Samuel L. Jackson.

„Stalowy gigant” (1999)

Nasze zestawienie najlepszych filmów o robotach zamyka animacja w reżyserii Brada Birda. „Stalowy gigant” ma w sobie elementy każdego z dzieł, które zostały opisane powyżej. To wzruszający film animowany, który opowiada o małym chłopcu zaprzyjaźnionym z robotem, zadając przy okazji pytania o to, kto jest zdolny do ludzkich emocji i co tak naprawdę jest ludzkie.

Film został oparty na książce Teda Hughesa o tytule „The Iron Man”. W obsadzie głosowej znaleźli się m.in. Vin Diesel i Jennifer Aniston.

Filmy o robotach cieszą się niegasnącą popularnością i w każdym roku powstaje kilka nowych dzieł o fantastycznych maszynach. Wśród najważniejszych tytułów o tej tematyce znajdziesz też „Ja, robot” z Willem Smithem, „Pacific Rim” z Idrisem Elbą i Charliem Hunnamem, „Gigantów ze stali” z Hugh Jackmanem oraz serię „Transformers”. Miłośnicy kina familijnego powinni zobaczyć także nominowaną do Oscara animację Netflixa pt. „Mitchellowie kontra maszyny”.

Archiwum: styczeń 2024