Filmy o kosmitach reprezentują zwykle kino rozrywkowe, ale różnią się od siebie klimatem, powagą i przynależnością gatunkową. Typowe kino science fiction łączy się w nich z komedią, thrillerem, horrorem, a czasem też psycholicznym dramatem. Sprawdź, które produkcje warto obejrzeć.

Filmy o kosmitach – ranking najlepszych filmów o UFO, inwazji obcych i kontaktach z przybyszami z kosmosu [TOP 10]

Filmy o kosmitach można podzielić na kilka kategorii. Najpopularniejsza z nich to przepełnione efektami specjalnymi widowiska o wrogich cywilizacjach przybywających na Ziemię, by podbić naszą planetę. Wiele jest też filmów o podróżach kosmicznych, w trakcie których astronauci spotykają istoty pozaziemskie. I wreszcie istnieje też szereg produkcji familijnych opowiadających o przyjaźni ludzi z obcymi. W poniższym zestawieniu staraliśmy się zebrać produkcje reprezentujące każdą z tych kategorii. Oto 10 najlepszych filmów o kosmitach.

„Obcy – Ósmy pasażer Nostromo” (1979)

Tytułowy pasażer na gapę to najsłynniejszy i najbardziej przerażający kosmita w dziejach kina. Postać ksenomorfa stworzył Hans Rudolf Giger. W produkcji ikoniczną rolę Ellen Ripley zagrała Sigourney Weaver.

Film Ridleya Scotta z 1979 roku to pierwsza z serii produkcji opowiadających o Obcym. Przedstawia załogę statku Nostromo, która po akcji ratunkowej na nieznanej planecie, przypadkowo zabiera ze sobą na pokład przerażającą bestię.

„E.T.” (1982)

Kolejny klasyk sci-fi i kolejna kultowa postać kosmity na naszej liście. Tym razem nie jest to jednak straszliwy potwór, lecz przyjazna pozaziemska istota, która trafiła na Ziemię przypadkiem i bardzo chce wrócić do domu.

„E.T.” to jeden z najsłynniejszych filmów Stevena Spielberga, który został nagrodzony czterema Oscarami. Opowiada wzruszającą historię wielkiej przyjaźni małego chłopca i dziwnego stworka z odległej planety. W rolach głównych wystąpili Henry Thomas, Drew Barrymore i Robert MacNaughton. W obsadzie znalazł się także Harrison Ford. Tytułowej postaci głosu użyczyła Pat Welsh.

„Nowy początek” (2016)

Nagrodzone Oscarem dzieło Denisa Villeneuve’a, reżysera „Blade Runnera 2049” i „Diuny”. Przedstawia niedaleką przyszłość, w której Ziemianie obserwują szereg lądowań obcych na swojej planecie. Wojsko stacjonujące przy jednym z przybyłych pojazdów kosmicznych zwraca się o pomoc do słynnej specjalistki od lingwistyki. Jej zadaniem jest skontaktowanie się z przybyszami z innej planety i rozpoznanie ich zamiarów wobec ludzi. W rolach głównych występują Amy Adams i Jeremy Renner.

„Marsjanie atakują” (1996)

Inwazja obcych na wesoło. Tim Burton w swojej szalonej komedii postanowił wyśmiać wszelkie konwencje filmów o kosmitach, ukazując reakcje różnych ludzi na przybycie Marsjan na Ziemię. W obsadzie produkcji znalazła się ówczesna śmietanka Hollywood. Byli to m.in. Jack Nicholson, Pierce Brosnan, Glenn Close, Annette Bening, Danny De Vito, Sarah Jessica Parker i Michael J. Fox.

„Znaki” (2002)

Film, w którym główne role zagrali Mel Gibson i Joaquin Phoenix. Opowiada o byłym pastorze i jego rodzinie, która pewnego dnia odkrywa tajemnicze kręgi na swoim polu kukurydzy.

Produkcja w reżyserii M. Night Shyamalana zebrała mieszane recenzje, głównie przez wzgląd na swoją bardzo dosłowną finałową scenę. Gdyby ją wyciąć, „Znaki” z pewnością zostałyby powszechnie uznane za jeden z najlepszych filmów o kosmitach.

„Faceci w Czerni” (1997)

Najsłynniejsza komedia o kosmitach, która bazuje na teoriach spiskowych dotyczących FBI. Tytułowi Faceci w Czerni to organizacja ścigająca przedstawicieli obcych cywilizacji, którzy przybyli na naszą planetę z niecnymi zamiarami.

W główne role wcielili się Tommy Lee Jones i Will Smith. Produkcja doczekała się wielu kontynuacji. W najnowszym filmie z serii „Men i Black” główny duet zagrali Chris Hemsworth i Tessa Thompson.

„Coś” (1982)

Po serii filmów komediowych i familijnych pora na kolejny horror. „Coś” to jeden z klasyków kina grozy wyreżyserowanych przez Johna Carpentera. Opowiada o losach grupy badaczy, która zostaje wysłana do bazy naukowej na Antarktydzie. Zajmuje ją niebezpieczny zmiennokształtny obcy, który przejmuje ciała ludzi, by w nich egzystować. Rozpoczyna się przerażająca walka z nieznanym.

„Wojna światów” (2005)

Film Stevena Spielberga z 2005 roku to najnowsza ekranizacja słynnej powieści fantastycznonaukowej Herberta George’a Wellsa. Akcja filmu toczy się współcześnie. Głównym bohaterem jest Ray Ferrier (Tom Cruise), pracownik portu i niezbyt dobry ojciec. Niedługo po tym, jak odbiera swoje dzieci z domu byłej żony, zaczyna zauważać dziwne zjawiska paranormalne, które nawiedzają jego miasto. Wkrótce okazuje się, że dziwne burze i trzęsienia ziemi to zwiastuny inwazji obcych.

„Dzień Niepodległości” (1996)

Widowisko Rolanda Emmericha to klasyk kina katastroficznego. Przedstawia wizję końca świata wywołanego przez najazd przybyszy z obcej planety. Gigantyczne statki kosmiczne dosłownie zmiatają z powierzchni Ziemi największe metropolie. Podczas gdy rząd buduje bunkry, by uchronić niedobitków przed zagładą, w akcję ratowania ludzkości angażują się dzielny kapitan Steven Hiller (Will Smith) oraz genialny naukowiec David Levinson (Jeff Goldblum).

„Żona astronauty” (1999)

„Żona astronauty” to niepokojący thriller science fiction. Ukazuje losy Jillian, której mąż wraca z rutynowej misji kosmicznej. Mężczyzna nie jest sobą, co niepokoi jego ukochaną. Wkrótce kobieta orientuje się, że jest w ciąży. W rolach głównych Charlize Theron i Johnny Depp.

Powyższe produkcje to dopiero początek listy najlepszych filmów o kosmitach. Jeśli lubisz oglądać tego typu dzieła, polecamy też filmy „Ad Astra”, Predator”, „Dystrykt 9” i „Inwazja porywaczy ciał”.

Archiwum: styczeń 2024