Historię Kopciuszka zna chyba każdy na świecie – zarówno dziecko, jak i dorosły. Ta uniwersalna opowieść o dziewczynie, która jest wykorzystywana przez macochę i przyrodnie siostry, a której życie odmienia się po małżeństwie z księciem to historia w sam raz na film. Filmy o Kopciuszku powstają od dekad i wszystkie podchodzą do z pozoru prostej fabuły na swój sposób. Dlatego warto poznać ich więcej niż tylko jeden.

Filmy o Kopciuszkach, czyli baśń w różnych interpretacjach – nasza lista filmów

Taką czy inną wersję przygód Kopciuszka zna prawdopodobnie każdy. Często jednak różnią się one od siebie, a wszystko dlatego, że twórcy próbują interpretować tę prostą historię na własny sposób. Pojawiają się więc alternatywne wersje – animowane czy filmowe. Jednocześnie znaleźć można tytuły jedynie luźno inspirowane baśnią. Jeśli chodzi o filmy o Kopciuszkach, to na pewno są takie produkcje, które zwyczajnie wypada znać…

„Kopciuszek” (1950)

Zaczynamy od kultowej animacji, którą w 1950 roku przygotowali Hamilton Luske i Wilfred Jackson, czyli rysownicy Disneya. Film doceniony został między innymi dwoma Złotymi Niedźwiedziami. Stworzona w połowie poprzedniego wieku wersja baśni była inspiracją dla kolejnych twórców, którzy czerpali garściami z tego, co udało się przygotować słynnym rysownikom. Jest teoria, że gdyby nie „Kopciuszek” w wersji animowanej, baśń nigdy nie osiągnęłaby tak ogromnej popularności, która utrzymuje się przez tak wiele dekad. Coś w tym faktycznie może być.

„Długo i szczęśliwie” (1998)

Co na naszej liście robi połączenie romansu i komedii z końcówki XX wieku? Historia zaprezentowana w filmie Andy’ego Tennanta stworzona została w oparciu właśnie o „Kopciuszka”. W filmie fabularnym główną rolę gra Danielle, która służ swojej macosze i jej córkom. Los dziewczyny odmienia się w momencie, gdy podczas balu swoją elokwencją oczarowuje następcę tronu. Punktów zbieżnych z baśnią jest bardzo dużo, ale na pewno twórców docenić należy za ciekawą interpretację oraz wprowadzone zmiany. W filmie zagrali Drew Barrymore, Anjelica Huston, Dougray Scott i Patrick Godfrey.

„Cinderella Story” (2004)

Tym razem do czynienia mamy z uwspółcześnioną wersją Kopciuszka. Ponownie jest macocha, ponownie poniżana i zapracowana podopieczna. Tym razem główna bohaterka odmienia swój los w momencie, gdy spotyka internetowego amanta na szkolnej potańcówce. Uniwersalizm historii został więc zachowany, ale same okoliczności są zgoła inne, niż w oryginale. Ale to najlepiej dowodzi tego, że jest to opowieść, którą można interpretować na różne sposoby. W filmie Marka Rosmana zagrali Hilary Duff, Jennifer Coolidge i Chad Michael Murray.

„Kopciuszek: Roztańczona historia” (2008)

Musical w gatunkowych ramach komedii romantycznej to nasza kolejna propozycja. Film w 2008 roku był wielkim przebojem, który chętnie oglądały nastolatki. Historia w nim zawarta jest oczywiście inspirowana interesującą nas baśnią, ale w wersji muzycznej. Co ciekawe, tytuł doczekał się nawet kolejnych kontynuacji, co było w pełni uzasadnioną decyzją wytwórni Warner. W pierwszej, polecanej przez nas odsłonie, zagrała piosenkarka Selena Gomez, a także Drew Seeley i Jane Lynch. 

„Kopciuszek” (2015)

Zbliżona do oryginału, ale aktorska wersja baśni o Kopciuszku miała swoją premierę w 2015 roku. Reżyser Kenneth Branagh zaprosił do współpracy Lily James, Cate Blanchett, Richarda Maddena czy Helena Bonham Carter (genialna jako wróżka) i stworzył dzieło dopracowane oraz pełne szczegółów. Ta piękna, wręcz baśniowa historia Kopciuszka okazała się wielkim przebojem. Film zarobił ponad 500 milionów dolarów i po raz kolejny dał Disneyowi potwierdzenie, że są takie historie, które zwyczajnie się nie starzeją.

„Kopciuszek” (2021)

Swoją wersję historii w 2021 roku przygotowała platforma Amazon Prime Video. Twórcą obrazu jest Kay Cannon, który pokusił się o przygotowanie odsłony musicalowej, ale jednocześnie oddającej istotę opowieści w wersji oryginalnej. Główną rolę w produkcji zagrała słynna piosenkarka, Camila Cabello. W filmie pojawili się również Charlotte Spencer, Minnie Driver czy James Corden. Choć historia została nieco zmieniona, wciąż zachwyca swoim uniwersalizmem.

Historia o Kopciuszku i złej macosze to opowieść, która jest tak ciekawie poprowadzona, że prawdopodobnie nigdy nie będziemy mieli jej dość. Twórcy filmowi czerpią z prostej baśni garściami. Powstają nie tylko musicale, ale również filmy świąteczne czy przejmujące dramaty. To najlepiej dowodzi, jak spójna, ale również podatna na analizę jest to opowieść. Nie powinno dziwić, że współczesne wersje Kopciuszka również cieszą się uznaniem. Przeniesienie historii do innych okoliczności to również ciekawe podejście do tematu, które staje się coraz popularniejsze, bo przecież filmy o Kopciuszkach biją rekordy popularności.

Archiwum: styczeń 2024