Harlan Coben to jeden z najbardziej poczytnych autorów powieści psychologicznych, kryminałów i thrillerów. Wiele z nich zostało zekranizowanych. Zobacz, które filmy na podstawie książek Harlana Cobena godne są obejrzenia. Może nie zawsze filmy… bo powieści tego autora częściej były adaptowane w formie miniseriali lub seriali.

Tym samym w tym zestawieniu podchodzimy do tematu elastycznie i prezentujemy zarówno pełnometrażowe filmy kinowe, miniseriale jak i seriale. Te ostatnie możemy potraktować jako wydłużone dzieła filmowe. Trudno by było inaczej. Ostatecznie książki Cobena to z zasady kilkaset stron lektury.

„Nie mów nikomu” (2006)

Francuski film, który swego czasu otrzymał cztery Cezary (francuski odpowiednik Oscara). W tym dla najlepszego aktora (Francois Cluzet) i za reżyserię. Główny bohater, Alex, to lekarz pediatra toczący spokojne życie. Wiele lat wcześniej przeżył wielką tragedię. Jego żona została zamordowana, a mężczyzna długo dochodził do siebie po tym traumatycznym wydarzeniu.

Gdy już wydawało mu się, że otrząsnął się z koszmaru, ten powrócił, ale w innej formie. Alex dostaje e-maila z informacją, że jego małżonka żyje. Udana adaptacja, pełna napięcia i dobrego tempa. Ciekawostka – w pewnym momencie na ekranie pojawia się sam Harlan Coben!

„Jedyna szansa” (2015)

Kolejna produkcja rodem z Francji. Powstała na podstawie powieści pod tym samym tytułem. Tym razem jest to sześcioodcinkowy miniserial trwający łącznie nieco ponad pięć godzin. Główną bohaterką jest lekarka Alice, która zostaje postrzelona. Gdy budzi się w szpitalu, okazuje się, że podczas napadu, w którym ucierpiała, jej mąż zginął, zaś córkę porwano. Sama Alice zostaje główną podejrzaną w śledztwie. Musi podjąć nierówną walkę, by oczyścić swoje imię. W tym tytule również pojawił się na ekranie sam amerykański pisarz, ale tym razem nie w krótkim epizodzie, ale w nieco większej roli.

„Tylko jedno spojrzenie” (2017)

Ponownie witamy we Francji. Ten kryminał to historia Evy, która przeżywa wielki szok, gdy po piętnastu latach małżeństwa niespodziewanie znika jej mąż. Bohaterka rozpoczyna poszukiwania ukochanego. Te doprowadzą ją do odkrycia wielu tajemnic z przeszłości. Pozna fakty, których być może wolałaby nie znać… W roli głównej wystąpiła tu Virginie Ledoyen, słynna aktorka znad Sekwany znana z takich filmów jak „Niebiańska plaża” z Leonardo DiCaprio czy „8 kobiet” Francois Ozona.

„W głębi lasu” (2020)

Opuszczamy Francję i udajemy się do naszej rodzimej Polski. Bowiem to właśnie nasi rodacy przygotowali tę sześcioodcinkową ekranizację powieści Harlana Cobena, dostępną na platformie Netflix. Produkcja opowiada historię kryminalną dotyczącą tajemniczego morderstwa. Głównym bohaterem jest prokurator, którego siostra zaginęła lata temu, a jej zaginięcie nie zostało wyjaśnione. Jednak gdy pewnego dnia w lesie odnalezione zostaje ciało, które może być powiązane ze sprawą sprzed dwudziestu pięciu lat, pojawia się nadzieja. W roli prokuratora Pawła Karpińskiego wystąpił Grzegorz Damięcki. Przyzwoita, nieźle skrojona adaptacja w reżyserii Leszka Dawida i Bartosza Konopki.

„Nieznajomy” (2020)

„The Stranger” to stosunkowo nowy serial na podstawie powieści „Nieznajomy”. Główny bohater to Adam Price, szczęśliwy mąż i ojciec. Ale jak to bywa w historiach skreślonych ręką Cobena, ten stan nie może trwać wiecznie. Na meczu swojego syna Adam spotyka nieznajomego mężczyznę, który przekonuje go, że lata wcześniej został oszukany przez swoją małżonkę. Ta miała go oszukać i udawać, że jest w ciąży. Gdy Adam chce się skonfrontować z małżonką, ta znika bez śladu… Tak zaczyna się historia pełna tajemnic i zagadek. W roli Adama brytyjski aktor Richard Armitage.

„Zostań przy mnie” (2021)

Ostatni tytuł na naszej liście ponownie realizuje jeden z ulubionych schematów fabularnych Harlana Cobena. Spokojne życie zostaje zmącone przez tajemnice z przeszłości. Tym razem dotyczy to jednak nie jednego bohatera, a kilkorga. Zaliczają się do nich fotoreporter (ponownie na ekranie Richard Armitage), pracująca matka, detektyw oraz kobieta skrywająca sekrety przed swoją przyjaciółką. Czy wydarzenia z przeszłości przyczynią się do zniszczenia ich życia? A może bohaterom uda się naprawić swoje błędy?

Filmy na podstawie książek Cobena – podsumowanie

Powieści tego pisarza i ich adaptacje opierają się często na podobnych schematach fabularnych. Zarówno książki, jak i ich ekranowe realizacje nie schodzą jednak poniżej określonego poziomu. Jeżeli lubisz podążać za bohaterami uciekającymi przed przeszłością, filmy na podstawie powieści Cobena, mistrza kryminału, są właśnie dla ciebie. Wiele z nich znajdziesz na platformach streamingowych, zwłaszcza w serwisie Netflix.

Archiwum: luty 2024